Tein kesäloman rauhoittamana hieman pohdiskelua. Onhan tuossa tekoälymeiningissä kaikki klassisen kuplan piirteet. Tuntuu ettei sijoitusmaailmaan mahdu kuin yksi asia kerralaan ja nyt se on tekoäly ja megateknot.
Laskin oman salkkuni teknoaltistuksen ja se on varsin merkittävä. Suoria sijoituksia teknologiasektorille osakkeiden ja ETF:ien muodossa on seuraavasti (suuruusjärjestyksessä):
- Microsoft: 50k
- Automation & Robotics ETF: 34k
- Nasdaq ETF: 26k
- AI ETF: 17k
- Digital Security ETF: 16k
- Meta: 8k
- Salesforce: 5k
- Snowflake: 4k
- SAP: 4k
- Unity: 1k
- Yhteensä: 165k
Tämän "teknosalkun" osuus kaikista sijoituksistani on vajaa neljäsosa. Lisäksi eri indeksien kautta megateknot ovat toki ujuttautuneet mukaan ja kyllähän moni konepajaosakekin on aika teknologiavetoinen.
Yhtä kaikki, tuntuu siltä että teknologia-altistusta on itselläni ihan sopivasti, enkä tässä vaiheessa halua sitä lisätä. Nasdaqin paukutellessa ATH-lukemia joka viikko laitan NASDAQ-ETF:n kuukausisijoitukset jäähylle.
Jatkossa sijoitan Nordnetin ETF-kk-ohjelman kautta pelkästään Franklin FTSE India -ETF:ään, 1000 euroa per kk tahdilla. Yritän kasvattaa Intian painoa salkussa pikkuhiljaa kohti kymmeniä tuhansia euroja. Tällä hetkellä tätä ETF:ää vasta muutaman tonnin edestä. Erinäisistä syistä uskon pitkällä aikavälillä Intiaan eniten eri kehittyvistä markkinoista.
Muutoin keräilen käteiskassaa edelleen. Tällä hetkellä noin 30k, mutta jossain vaiheessa ehkäpä sitten 50k. Nämä kaikki on lyhyissä koroissa. Jos otetaan mukaan muut korkosijoitukset, yli 100k edestä löytyy irroitettavaa jos osakemarkkinoilla tulee erikoistilanteita joskus tulevaisuudessa.
Ps. Kesähelteillä lisäsin salkkuun parilla tonnilla jenkkien pitkiä korkoja sekä high-yield korko -ETF:ää. Nämä ovat osana käteis- ja korkosalkun kasvatusta ja samalla tosiaan varautumista siihen, että jossain vaiheessa mahdollinen kupla posahtaa.